top of page

Muzeum w Wejherowie pozyskało cenną kolekcję!

Muzeum w Wejherowie pozyskało cenną kolekcję.

Biblie, modlitewniki, śpiewniki, książeczki do nabożeństwa... Wszystko to można obejrzeć na wystawie „Më trzimómë z Bògã”. Druki sakralne z kolekcji prof. Józefa Borzyszkowskiego w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wśród prezentowanych ksiąg są piękne Biblie z XVIII w. (najstarsze księgi, jakie znalazły się na wystawie pochodzą z połowy XVII w.), Stary Testament po hebrajsku, modlitewniki, jakich używali m.in. ks. bp Konstantyn Dominik, ks. prymas abp Henryk Muszyński, ks. Bernard Sychta, Anna Łajming, Stanisław Pestka czy Józef Ceynowa.

Wiele ksiąg posiada bogato zdobione okładki, czasami ze srebrnymi okuciami. Cenną częścią kolekcji, na podstawie jakiej powstała wystawa, są rękopisy – książki odręcznie przepisane przez mieszkańców Pomorza, niekiedy z pięknymi rysunkami. Najstarsze z nich powstały na początku XIX w.

Przygotowanie wystawy jest częścią projektu polegającego na pozyskaniu do zasobów Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie cennej kolekcji prawie tysiąca druków sakralnych pochodzących ze zbiorów prof. Józefa Borzyszkowskiego, który gromadził je przez kilkadziesiąt lat.

Najstarsze egzemplarze wchodzące w skład kolekcji pochodzą z połowy XVII w. Część z nich wydano na Pomorzu, np. w Gdańsku, Pelplinie, Grudziądzu czy Chełmnie, ale ważne dla Muzeum są również modlitewniki wydane w różnych miejscach Polski i Europy, które służyły przez wieki mieszkańcom Kaszub i innych części Pomorza. Są one świadectwem pobożności tego regionu (zarówno katolików, jak i protestantów).

Kolekcja będzie udostępniana w Dziale Literatury i Prasy MPiMKP w Wejherowie.

Projekt, w ramach którego kolekcja trafiła do muzealnych zbiorów, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Najnowsze wydarzenia

bottom of page