top of page

Trzecie spotkanie Wydziału Spraw Fundamentalnych. Rozmowa Magdy Krzyżanowskiej-Mierzewskiej i Cezare

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza Państwa 18 marca go godz. 18.00 na trzecie spotkanie Wydziału Spraw Fundamentalnych.

W cyklu „Refleksje nad społeczeństwem i prawem” Magda Krzyżanowska-Mierzewska i profesor Cezary Obracht-Prondzyński porozmawiają na temat Samorząd a demokracja: zależności i wyzwania.

Inspiracją do poruszanych zagadnień będzie postać Lecha Bądkowskiego, w którego jubileusz 100 - lecia urodzin w tym roku obchodzimy. Ale oczywiście to nie będzie opowieść o przeszłości, lecz o dniu dzisiejszym i przyszłości.

Zapraszamy na rozmowę ludzkim językiem między historykiem, antropologiem i socjologiem oraz praktykami prawa i obywatelami!

Prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego (kierownik Zakładu Antropologii Społecznej oraz Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą). Jest socjologiem, antropologiem i historykiem. Zainteresowania badawcze dotyczą: problematyki Kaszub i Pomorza, uczestnictwa w kulturze, mniejszości narodowych i etnicznych, polityki regionalnej i samorządności. Autor i współautor ponad 30 książek, redaktor ponad 20, autor kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych. Prezes Instytutu Kaszubskiego.W 1995 otrzymał nagrodę Fundacji „POLCUL” za pracę społeczną i kulturalną na Pomorzu, a w 2004 Nagrodę i Medal im Zygmunta Glogera. Jest laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im Jana Heweliusza za rok 2017 w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za rok 2017.

Magda Krzyżanowska-Mierzewska: Radca prawny. W latach 1993-2018 prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W latach 2012-2018 przewodnicząca Panelu ds. Praw Człowieka w misji Unii Europejskiej w Kosowie. Autorka licznych publikacji o orzecznictwie Trybunału, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości. Współautorka (wraz z Jerzym Krzyżanowskim) rodzinnej opowieści biograficznej "Według ojca, według córki" wyróżnionej Nagrodą Historyczną tygodnika „Polityka” (Warszawa 2010). Współautorka (wraz z Aldoną Wiśniewską) rozmowy z Olgą Krzyżanowską „Olga, córka Wilka”.

Organizatorem spotkań z cyklu Wydział Spraw Fundamentalnych jest Fundacja Wspólnota Gdańska i prowadzony przez nią Oliwski Ratusz Kultury.

18 marca 2020 godz. 18.00, Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opara Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk Oliwa.

Wstęp wolny. https://www.facebook.com/events/2668073226748894/

Najnowsze wydarzenia

bottom of page