top of page

Promocja książki - Pro memoria ks. abp Tadeusz Gocłowski (1931-2016) – 12.05.2022


Zapraszamy na promocję książki pt. "Pro memoria ks. abp Tadeusz Gocłowski (1931-2016)", która odbędzie się 12 maja 2022 r. o godz. 17:00 w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35).


Tom poświęcony księdzu abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu ukazał się w serii Pro memoria, redagowanej przez prof. Józefa Borzyszkowskiego. Licząca blisko 600 stron książka składa się z dwóch części. W części pierwszej pt. „W pamięci...", znalazły się przede wszystkim liczne wspomnienia o bohaterze książki, refleksje związane z jego pracą i aktywnością publiczną, koncentrujące się na okresie gdańskim w jego życiu oraz kluczowych wydarzeniach przypadających na ten czas. Dzięki temu zasygnalizowane zostały tu także relacje ks. abpa Gocłowskiego z przedstawicielami różnych środowisk, a w tym także z duchownymi, np. z ks. bp. Tadeuszem Pieronkiem i ks. prof. Józefem Tischnerem i wieloma innymi. W tej części znalazły się również dokumenty dotyczące ostatniego pożegnania – nekrologii, wspomnienia pośmiertne czy też homilia pogrzebowa ks. prymasa abpa Henryka Muszyńskiego. Ważnym elementem w tej części są również różnego rodzaju dokumenty, które powstały z inspiracji bądź też przy współudziale abp. Gocłowskiego, a odnoszących się do Gdańska, Kaszub i Pomorza. Znalazło się tu również kilka niezwykle ciekawych wywiadów gdańskim metropolitą.

O zawartości części drugiej świadczy jej tytuł: "Słowa Biskupa i I Metropolity Gdańskiego skierowane [nie tylko] do diecezjan". Zawiera ona w wyborze ważniejsze teksty, ogłaszane publicznie przez abpa Gocłowskiego: listy, przemówienia, wykłady itd.

Całość została opatrzona dziesiątkami zdjęć, wieloma reprodukcjami dokumentów, materiałów prasowych, korespondencji z różnymi adresatami itd.

Książka została wydana wspólnie przez Instytut Kaszubski, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Refleksją o książce podzieli się prof. Cezary Obracht-Prondzyński, który poprowadzi całe spotkanie. Złote myśli Księdza Arcybiskupa z komentarzem przeczyta aktor Jerzy Kiszkis. Wysłuchamy również rozmowy Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego z prof. Józefem Borzyszkowskim i redaktor Katarzyną Żelazek.

O artystyczną stronę wydarzenia, zadba młody, utalentowany muzyk Miron Łajming, który zagra na fortepianie.

Comments


Najnowsze wydarzenia

bottom of page