top of page

Przewodnik literacki "Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia Miasta"


Przewodnik literacki


Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia Miasta


red. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk / Marta Turska


392 s.


cena 69 zł


w sprzedaży od 6 października!


Gdańsk jest nie tylko scenerią wydarzeń, ale i bohaterem powieści Güntera Grassa. Artysta stworzył literacki mit o silnej mocy oddziaływania. „Trylogią gdańską” wprowadził Miasto, Kaszuby i Pomorze do literatury światowej nie tylko jako studium przypadku zaczadzenia faszyzmem, ale także jako pogranicze i laboratorium międzykulturowych relacji.


Przewodnik zawiera 9 tras wytyczonych przez związanych z Miastem grassoznawców – Miłosławę Borzyszkowską-Szewczyk, Marion Brandt, Andrzeja Faca, Annę Kowalewską-Mróz, Mirosława Ossowskiego, Martę Turską i Martę Wróblewską. Autorzy prowadzą po miejscach mniej lub bardziej oczywistych Wrzeszcza i Oliwy, Starego i Głównego Miasta, Stoczni Gdańskiej oraz Kaszub. Odczytują przestrzeń Miasta poprzez pryzmat dialogów powojennych pisarzy gdańskich z obrazem Gdańska Grassa, „odpominań” noblisty żydowskiej przeszłości miasta, jego pamięci smaków oraz głodu. Wyruszają szlakiem fascynacji Grassa architekturą i sztuką gdańską, a także realizacji artystycznych, inspirowanych twórczością artysty w przestrzeni publicznej.


Bogato ilustrowany tom zawiera szkice tras, a dopracowana szata graficzna sprawi, że przewodnik będzie również cenną pamiątką z Gdańska.


Publikacja jest wynikiem projektu badawczo-animacyjnego, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku i Pracownię Badań nad Narracjami Pogranicza w Uniwersytecie Gdańskim.


Wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej, Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku i Marszałka Województwa Pomorskiego.

Comments


Najnowsze wydarzenia

bottom of page