top of page

Sukcesy Instytutu i naszych autorów na targach w Kościerzynie

Tegoroczna edycja XXIII Konkursu Literatury Kaszubskiej i o Kaszubach Costerina 2023 okazała się być bardzo owocna dla Instytutu oraz naszych autorów. Jury wyróżniło następujące publikacje:


W kategorii Książki edukacyjne – podręczniki i inne publikacje do nauki języka kaszubskiego oraz innych przedmiotów po kaszubsku drugie miejsce otrzymał Piotr Dziekanowski za książkę Przyroda na Kaszubach / Roda na Kaszëbach (wydana wspólnie ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim). I takie samo miejsce Dariusz Majkowski za tłumaczenie tej książki (w kategorii Przekłady książek z dowolnej kategorii na kaszubski, a także z kaszubskiego na polski i inne języki)

W kategorii Książki naukowe i popularnonaukowe oraz słowniki dotyczące Kaszub i kaszubszczyzny pierwsze miejsce przypadło Hannie Obracht-Prondzyńskiej za książkę Małe miasta pomorskie w procesie metropolizacji. Drugie miejsce dla Bożeny Ugowskiej za wydaną wspólnie z Muzeum Zachodniokaszubskim monografię pt. Detal i panorama – o twórczości kaszubskiej Stanisława Pestki. A także ex aequo Michał Hinc za książkę Próba komunistycznej rewolucji rolnej w powiecie wejherowskim i puckim w latach 1945-1956 (wydana wspólnie z MPiMK-P w Wejherowie).
Również pierwszą nagrodę otrzymaliśmy w kategorii Przewodniki po Kaszubach i inne publikacje promujące region (w różnych językach) za książkę pod redakcją Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk i Marty Turskiej pt. Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia Miasta. Przewodnik.
Dodatkowo Instytut otrzymał dyplom uznania w kategorii Przypomnienia i wznowienia za wydanie Twórczości kaszubskiej Jana Bilota w serii „Biblioteka Pisarzy Kaszubskich”.


Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy!

Comments


Najnowsze wydarzenia

bottom of page