Biblioteka

Jednym z zadań Instytutu jest gromadzenie zbiorów bibliotecznych. Zalążkiem biblioteki instytutowej była część księgozbioru po dawnym Wydawnictwie Morskim. Poza tym Instytut w ramach darowizny przejął część spuścizny po prof. Andrzeju Bukowskim. Została ona
uporządkowana, a książki zostały włączone do księgozbioru Domu Kaszubskiego. Instytut uzyskał także znaczną ilość książek ("Historia Gdańska" oraz "Księga Kaszub") od Agencji Rozwoju Pomorza Gdańskiego z przeznaczeniem na wymianę i jako podarunki. Otrzymaliśmy również dwukrotnie partię materiałów promocyjnych Gdańska związanych z jubileuszem miasta.
Należy też wspomnieć o darze w postaci kilkudziesięciu niemieckich książek historycznych, przekazanym Instytutowi przez Gerharda Jeske z Hamburga – znanego grafika i fotografika, autora wielu dokumentalnych filmów i audycji radiowych, zafascynowanego Kaszubami i Gdańskiem.

Dary do zbiorów bibliotecznych przekazali także m.in. Zespół Nadwiślańskich Parków Krajobrazowych w Świeciu, Wydawnictwo Marek Rożak, Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego z Olsztyna, Fundacja "Pogranicze" w Sejnach itd. Wśród darczyńców są także osoby prywatne. Ponadto stale prowadzona jest wymiana wydawnictw z Pomorską Akademią Pedagogiczną w Słupsku, z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, z Regionalnym Ośrodkiem Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Gdańsku, z Biblioteką Gdańską PAN, Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, Archiwum Państwowym w Szczecinie itd.

Biblioteka stale powiększa swój zasób, z którego korzystają osoby zainteresowane problematyką kaszubsko-pomorską.

Z drugiej strony należy podkreślić, że Instytut wysyła swoje wydawnictwa do najważniejszych bibliotek w kraju i regionie oraz poza granice (m.in. do Niemiec, Kanady, USA). Często przekazujemy nieodpłatnie książki do bibliotek szkolnych czy publicznych (np. do biblioteki przy
Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni), fundujemy nagrody książkowe, przekazujemy nasze wydawnictwa osobom zajmującym się Kaszubami i Pomorzem naukowo itd.

Ważnym przedsięwzięciem, w którym Instytut uczestniczy na mocy porozumienia z Politechniką Gdańską oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, jest tworzenie Kaszubskiej Biblioteki Cyfrowej.

80-837 Gdańsk, ul. Straganiarska 20-22
tel. +48 58 346 22 31, 
fax +48 58 346 23 27
e-mail: instytutkaszubski@wp.pl

 

Konto bankowe dla przelewów krajowych
Bank Santander O/Gdańsk
96 1090 1098 0000 0000 0903 5046

Konto bankowe dla przelewów z zagranicy
WBKPPLPP PL 62 1090 1098 0000 0001 3128 0393

  • Facebook - Black Circle

Obserwuj nas na facebooku!

Działalność Instytutu Kaszubskiego wspiera

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

SUBSKRYBCJA

 Otrzymuj wiadomości na temat wydarzeń organizowanych przez Instytut Kaszubski. 

© Instytut Kaszubski. Wszystkie prawa zastrzeżone Instytut Kaszubski.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now