80-837 Gdańsk, ul. Straganiarska 20-22
tel. +48 58 346 22 31, 
fax +48 58 346 23 27
e-mail: instytutkaszubski@wp.pl

 

Konto bankowe dla przelewów krajowych
Bank Zachodni WBK SA I O/Gdańsk
96 1090 1098 0000 0000 0903 5046

Konto bankowe dla przelewów z zagranicy
WBKPPLPP PL 62 1090 1098 0000 0001 3128 0393

  • Facebook - Black Circle

Obserwuj nas na facebooku!

Działalność Instytutu Kaszubskiego wspiera

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

SUBSKRYBCJA

 Otrzymuj wiadomości na temat wydarzeń organizowanych przez Instytut Kaszubski. 

© Instytut Kaszubski. Wszystkie prawa zastrzeżone Instytut Kaszubski.

Pro memoria Stanisław Pestka (1929-2015)

Wydany tom poświęcony został Stanisławowi Pestce, pseud. Jan Zbrzyca (1929–2015), polskiemu dziennikarzowi, poecie i działaczowi kaszubskiemu. Pestka był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Początkowo pracował jako nauczyciel. W 1958 r. zamieszkał w Gdańsku, gdzie współpracował z pismem „Kaszëbë”. Po jego likwidacji w 1961 r. kierował działem kulturalnym „Ilustrowanego Kuriera Polskiego” w Bydgoszczy. W latach 1965–1967 pracował w rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie, natomiast w latach 1967–1968 w piśmie „Fakty i Myśli” w Bydgoszczy.

Pro memoria Ryszard Stryjec (1932-1997)

Tom poświęcony Ryszardowi Stryjcowi (1932-1997), artyście plastykowi, grafikowi, animatorowi życia artystycznego w Gdańsku i na Pomorzu. Choć jego korzenie rodzinne połączone były z Wileńszczyzną, po II wojnie światowej jego bliscy znaleźli się w Trójmieście. Tutaj też kształtowała się jego osobowość twórcza, skończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Sopocie i zamieszkał przy gdańskim Targu Rybnym. Włączył się w trójmiejskie życie artystyczne, wystawiając swoje rysunki, grafiki i obrazy olejne, współpracując jako ilustrator w wydawnictwami pomorskimi i kaszubskimi, zyskując z czasem miano „gdańskiego Dürera”. Dla kultury kaszubskiej Stryjec jest ważny jako uczestnik wielu inicjatyw artystycznych i wystawienniczych oraz jako ilustrator klasycznych dzieł literatury kaszubskiej.

Pro memoria Jan Ejankowski (1929-2015)

Niniejsza książka zawiera w cz. I ostatnią z prac Jana Ejankowskiego, czyli "Sagę rodu Ejankowskich", który napisał ją zainspirowany naszymi rozmowami, pod koniec życia, niejako na swoje 86-lecie. Było to pod koniec roku 2015. Niestety, nie doczekał się jej publikacji, na czym bardzo mu zależało. (...)
Śmierć i pogrzeb Jana w Piasecznie uświadomił nam w Instytucie Kaszubskim, że winniśmy to Janowe dzieło dopracować, a i wzbogacić, po prostu przygotować poświęcony mu tom Pro memoria...
To wzbogacenie polega głównie na dołączeniu kilkunastu innych tekstów Jana, dotyczących m.in. życia i dokonań Juliusza Kraziewicza, walk o przyłączenie Pomorza do Polski w latach 1918-1920, a także tragicznych losów Kociewiaków w latach II wojny światowej oraz powstania i funkcjonowania Muzeum w Piasecznie. - Wielka w tym zasługa najbliższych Jana - Żony i Rodziny. (...)

(fragmenty Wstępu)

Pro memoria Otylia Szczukowska (1900-1974)

Związana z Kociewiem i Kaszubami, a zwłaszcza z Wejherowem, Otylia Szczukowska
(1900-1974), wybitna twórczyni - rzeźbiarka nie tylko ludowa, jak sygnalizują to lata jej życia, zmarła ponad czterdzieści lat temu. Dzięki swojej twórczości i osobowości oraz za przyczyną dokonań swoich wychowanków w dziedzinie sztuki kaszubskiej, nie tylko ludowej, żyje nadal; wciąż żywa jest o niej pamięć, nie tylko w Wejherowie, jako mistrzyni ornamentu w dziedzinie kaszubskiego snycerstwa, z którego zasłynęła nasza Jerozolima...
Będąc w latach młodości jednym z grona związanych z jej światem, zaprzyjaźnionym po rodzinne więzi, pracując nad kolejnymi tomami serii Pro memoria..., zawsze pamiętałem o tym, który teraz, w roku mojego przejścia na emeryturę, staje się faktem. Pocieszam się, że lepiej późno, niż wcale. (...)

(fragmenty Wstępu)

Pro memoria Marian Kołodziej (1921-2009)

Minęło już kilka lat od śmierci Mariana Kołodzieja... Za jego życia wraz z Nim przeżyliśmy wiele wspaniałych wydarzeń - tak teatralnych - artystycznych, jak i historycznych. W jedne i drugie wplotła się polska tragiczna przeszłość. Tak się jednak dzieje, że pamiętamy raczej dobre wydarzenia, piękne dzieła i mądre słowa, pamiętamy afirmację życia, jaka cechowała Kołodzieja, twórczego człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże! W tej afirmacji życia obecne jest piękno świata, otaczającej nas blisko i daleko niepowtarzalnej przyrody, którą człowiek może okaleczyć lub wzbogacić, ochronić jej naturalny obraz - dzieło Stwórcy.

Kim jest - kim był i pozostanie Marian Kołodziej - można się bez trudu zorientować, sięgając choćby do Encyklopedii Gdańska. Zawarty w niej biogram rodził się w bólach i niekoniecznie jest właściwie ujętym portretem bohatera. Trudno pominąć też to, co znaleźć można w Internecie. Przypomnieć jednak warto, co napisano przed laty w "innowacyjnym" wówczas na gruncie Polski, zbiorowym dziele pt. Kto jest KIM w regionie gdańskim, Gdańsk 1993 (wyd. II 1995). (...)

(fragmenty Wstępu)

1 / 4

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now