Debata "Pomorzanki w działaniu. Kultura obywatelska kobiet aktywnych w życiu publicznym regionu"
Jak funkcjonują zróżnicowane inicjatywy i jakie są formy aktywności obywatelskiej kobiet? Co zachęca i mobilizuje kobiety, a co je zniechęca i wypycha ze sfery publicznej? Czy istnieje specyficzny kobiecy model samoorganizacji i działania? I jaką w nim rolę odgrywają zdemokratyzowane, oddolnie tworzone struktury opierające się na osobistych relacjach liderek środowiskowych i lokalnych? A przede wszystkim o tym, jakie są motywacje, doświadczenia, postawy, aspiracje oraz cele i świat wartości tychże liderek? I w końcu, jak wydarzenia ostatnich lat, w tym pandemia i kryzys uchodźczy, wpłynęły na kobiecy aktywizm?
Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy debaty inicjującej dyskusje nad charakterystyką aktywności mieszkanek Pomorza w różnych obszarach życia społecznego. Debata pod nazwą „Pomorzanki w działaniu. Kultura obywatelska kobiet aktywnych w życiu publicznym regionu” odbędzie się 22 czerwca 2022 r. w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym.
Spotkanie poświęcone będzie wspólnej dyskusji uczestników o tym, czym jest kobieca kultura obywatelska w pomorskich społecznościach. W trakcie debaty dyskutowane będą różne wymiary obywatelskości animowanej i realizowanej przez kobiety. – Debata to przestrzeń w której możemy wsłuchać się w głos kobiet aktywnych w życiu publicznym i wraz z nimi zastanowić się co jest wyróżnikiem ich działań. Co napędza ich aktywność, a co stoi na przeszkodzie w osiąganiu zakładanych celów. Chcielibyśmy także zastanowić się, w jaki sposób ostatnie lata wpłynęły na sytuację aktywistek? – mówi Sulisława Borowska z Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego, moderatorka debat. – Debata to także przestrzeń, w której możemy zestawić wyłaniający się z badań obraz aktywizmu kobiet w Gdańsku z doświadczeniami aktywnych kobiet w regionie. Dzięki temu zyskujemy unikalną okazję zastanowienia się czym różni się sytuacja kobiet w metropolii i regionie – dodaje prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Instytutu Kaszubskiego i Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą. Debata skierowana jest do aktywistów i aktywistek społecznych, ale także wszystkich zainteresowanych tematyką aktywności społecznej, osób podejmujących np. działania w obszarze edukacji czy kultury. Otwarta jest na różne środowiska i różne grupy wiekowe, zarówno osoby, które chcą się czegoś dowiedzieć, jak i te, które chciałyby podzielić się swoimi doświadczeniami.
Debata odbędzie w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy 22 czerwca o godz. 18.00. Będzie ona także transmitowana online w mediach społecznościowych organizatorów. Udział w debacie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. W debacie wezmą udział kobiety aktywne w różnych sferach życia społecznego na całym Pomorzu, w tym między innymi: Ewelina Karczewska-Luhm – re@animatorka Wiejskich Kuźni Pamięci, działaczka Fundacji „Aby Chciało się Chcieć”, artystka, Edyta Słomczyńska ("Fundacja Chlorofeel") i Svitlana Jakubczyk – działaczki Stowarzyszenia „Otwarte Kaszuby”, aktywnie działające na rzecz wsparcia Uchodźczyń i Ukrainy, Marta Goluch – Aktywistka i badaczka udziału i wizerunku kobiet w branży muzycznej oraz Dominika Biekisz-Olejnik – re@animatorka Wiejskiej Kuźni Pamięci, prezeska Stowarzyszenia „Kiełpinianki”, członkini Rady Sołeckiej w Kiełpinie, członkini Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Kiełpinie, przedsiębiorczyni.
Spotkanie stanowi jedną z serii debat poświęconych charakterystyce aktywności społecznej pomorzanek, jakie odbywają się w kolejnych miesiącach w różnych miejscowościach Pomorza. Wspólny namysł będzie dotyczył nie tylko aktywności obywatelskiej, lecz także życia zawodowego czy rodzinnego.
Z pierwszą debatą – poświęconą charakterystyce aktywności gdańszczanek wyłaniającej się z przeprowadzonych badań – można zapoznać się pod linkiem: https://fb.watch/dtkaPR3mDp/
Szczegółowe informacje na temat debat już wkrótce na stronach organizatorów: www.instytutkaszubski.pl oraz https://kul.org.pl/
***
Organizatorzy: Instytut Kaszubski,Kaszubski Uniwersytet Ludowy
Partner: Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza "Trójmiasto"
***
Spotkania są częścią projektu „Uniwersytet Ludowy Kobiet Aktywnych” realizowanego przez Kaszubski Uniwersytet Ludowy ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, przyznanego w ramach Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych.
Comments