top of page

Franciszek Sędzicki - (nie)obecność w języku kaszubskim i polskim - 15-16 września 2023 r., Bytów

W roku 2022 upłynęła 140. rocznica urodzin Franciszka Sędzickiego – działacza społecznego, publicysty, poety i prozaika. Nie zostało to jednak dostrzeżone przez wydanie jego utworów czy zorganizowanie osobnych, ambitnych działań popularyzacyjnych. Czy słusznie, że się tak stało? Czy był to świadomy wybór? A może w natłoku komunikatów współczesnej kultury, po prostu zapomniano o jednym z kaszubskich twórców?


W roku 2023 możemy w humanistycznym namyśle powrócić do postaw społeczno-politycznych oraz twórczości Franciszka Sędzickiego, aby zastanowić się, jaka jest jego rola dzisiaj, w kaszubskim, pomorskim i polskim ruchu kulturowym. Czy jest on nadal ważną postacią? Czy wciąż potrafi inspirować? Jak odczytujemy jego literaturę? Kto czyta jego utwory napisane po polsku, a kto te sformułowane po kaszubsku? Jaką wartość mają jego sztuki teatralne albo publicystyka?


We wrześniu 2023 r. zapraszamy do uczestnictwa w sympozjum pt. Franciszek Sędzicki - (nie)obecność w języku kaszubskim i polskim, które ma za zadanie przeanalizować i zinterpretować piśmiennictwo (prozę, poezję, dramat, publicystykę) sformułowane przez twórcę z Rotembarku. Szczególnie zależy nam, aby zwrócić się z namysłem akademickim ku zapomnianym dziś i nie wznawianym utworom. Ciekawią nas również dzisiejsze oceny działalności Sędzickiego, styl odbioru jego postaci i utworów u młodokaszubów, zrzeszyńców lub współczesnych Kaszubów.


Zapraszamy zatem do Bytowa, licząc na Państwa zgłoszenia, na które czekamy do 30 kwietnia 2023 r. pod adresem: danielkalinowski@op.pl
Comments


Najnowsze wydarzenia

bottom of page