top of page

Kaszubopedia.pl - ciąg dalszy... Spotkanie 07.12.2023 r.


Co nowego w kaszubopedii?

 

W latach 2015-2020 Instytut Kaszubski realizował grant Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki pt. Gniazdo Gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury. Kierownikiem i pomysłodawcą projektu był prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Celem zaś projektu było stworzenie kompendium wiedzy o kaszubskich symbolach, mitach, pamięci, świecie wyobrażonym przekonaniach i stereotypach (jako ważnym atrybucie określania granic grupowych: co jest własne, co jest obce). Na początku 2021 r. ukazała się książka będąca efektem projektu. Na 744 stronach znalazło się ponad 400 haseł.


W 2022 r. dzięki współpracy Instytutu Kaszubskiego oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku uruchomiono projekt pt. kaszubopedia.pl. W sieci umieszczono ponad 100 haseł, wśród których znalazły się także takie, których nie było w książce. Obok dotychczasowych autorów (prof. UG dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. dr hab. Józef Borzyszkowski, dr hab. prof. AM Witosława Frankowska, prof. dr hab. Daniel Kalinowski, dr Katarzyna Kulikowska, dr hab. prof. UG Anna Kwaśniewska, dr Magdalena Lemańczyk, prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, dr Justyna Pomierska, dr Tomasz Rembalski oraz prof. dr hab. Miloš Řezník) pojawili się także nowi: dr Agnieszka Bednarek-Bohdziewicz, dr Aleksandra Kurowska-Susdorf, dr Magdalena Sacha, dr Michał Hinc, dr Bogusław Breza.


Projekt kaszubopedia.pl cały czas się rozwija. W sieci pojawiają się kolejne hasła, ale najistotniejsze jest to, że w 2023 r. ruszamy z nową wersją – tym razem w języku kaszubskim! Na stronie kaszubopedia.pl pojawiły się pierwsze hasła w tej wersji językowej. Została również przetłumaczona cała informacja o projekcie. W kolejnych latach konsekwentnie będziemy umieszczali hasła w naszym rodzimym języku, tak aby docelowo kaszubopedia była dostępna w pełni po polsku i kaszubsku.


Kaszubopedia jest projektem otwartym dlatego nie tylko zapraszamy do korzystania, ale też do zgłaszania poprawek, uzupełnień, podsuwania swoich pomysłów (np. nowych haseł).





1 comentario


Applying online for the Pradhan Mantri Awas Yojana has made owning a home a reality for so many! The process is smooth, user-friendly, and well-guided throughout. It's incredible to see how technology is being used to empower citizens and streamline such an important scheme. The initiative truly uplifts economically weaker sections and gives dignity through affordable housing. Hats off to the government for such a thoughtful move that benefits lakhs of families! Pradhan mantri awas yojana apply online

Me gusta

Najnowsze wydarzenia

80-837 Gdańsk, ul. Straganiarska 20-22
tel. +48 58 346 22 31, 
fax +48 58 346 23 27
e-mail: instytutkaszubski@wp.pl

 

Konto bankowe dla przelewów krajowych
Bank Santander O/Gdańsk
96 1090 1098 0000 0000 0903 5046

Konto bankowe dla przelewów z zagranicy
WBKPPLPP PL 62 1090 1098 0000 0001 3128 0393

  • Facebook - Black Circle

Obserwuj nas na facebooku!

Działalność Instytutu Kaszubskiego wspiera

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

SUBSKRYBCJA

Otrzymuj wiadomości na temat wydarzeń organizowanych przez Instytut Kaszubski.

© Instytut Kaszubski. Wszystkie prawa zastrzeżone Instytut Kaszubski.

bottom of page